NYX TRIO 10 gadu jubilejas koncerts "NYX.Veltījumi"

NYX TRIO 10 gadu jubilejas koncerts "NYX.Veltījumi"

3. oktobrī plkst. 14:00 Dubultu koncertzālē notiks apvienības NYX TRIO 10 gadu jubilejas koncerts “NYX. Veltījumi”

2011.gadā flautiste Anete Toča, vijolniece Tatjana Ostrovska un pianiste Ieva Sarja izveidoja kamermūzikas apvienību NYX TRIO. Nu jau rit desmitais gads, kopā muzicējot, iestudējot dažādas kamermūzikas programmas un veidojot multimediālas koncertprogrammas, aktīvi koncertējot gan Latvijā, gan ārpus tās. Ansambļa pastāvēšanas laikā NYX TRIO iestudējis plašu repertuāru, atskaņojot gan slavenākos Rietumeiropas komponistu, gan Latvijas skaņražu opusus. Tāpat arī NYX TRIO ik gadu aktīvi meklē retumus, īpašu uzmanību, protams, veltot latviešu komponistu retāk atskaņotiem vai pat aizmirstiem skaņdarbiem.

Zīmīgi, ka NYX TRIO pastāvēšana aizsākās tieši ar pirmo veltījumu – 2011. gadā komponists Andris Vecumnieks pārveidoja savu studiju laika skaņdarbu un tā tapa Variācijas NYX, kuras pirmatskaņojumu piedzīvoja 2012. gadā Lielās Ģildes Minsteres zālē, mūsdienu kultūras foruma “Baltā Nakts” ietvaros.

Tam sekoja lieliska sadarbība ar tādiem komponistiem kā Aivars Kalējs, Imants Zemzaris, Jēkabs Nīmanis, Marina Vidmonte, kā rezultātā jau būtiski palielinājies repertuārs šim. salīdzinoši netradicionālajam, sastāvam.

2020.gadā tapa vēl pieci jaundarbi, veltīti NYX TRIO. Riharda Dubras Les passions d’hiver un Aigara Raumaņa Slēgtais pagalms pēc Paula Bankovska stāsta motīviem pirmatskaņots 2020. gada 1. augustā Madonā, 23.latviešu mūzikas svētkos, bet Jāņa Lūsēna Arkādija, Aagnetas Krilovas Ziedlapiņu valsītis un jaunās komponistes Montas Vērmanes (Wermann) Domas naktī pirmatskaņojumus piedzīvoja 2021. gada 28. jūlijā Limbažu Sv. Jāņa baznīcā, kur NYX TRIO aizsāka jubilejas koncertu sēriju.

Pagājušā gada otrajā pusē, laikā, kad kultūras dzīve teju apstājās, NYX TRIO spēkus veltīja rūpīgam darbam pie sava jubilejas diska 10 veltījumi NYX TRIO programmas iestudēšanas un ieraksta Latvijas Radio 1. studijā. Domājot par diska ieskaņošanu,  galvenā prioritāte bija pēdējā desmitgadē tapušos latviešu komponistu skaņdarbus flautai, vijolei un klavierēm saglabāt nākamajām paaudzēm, kā arī dot iespēju jaunradītajiem opusiem nokļūt pie klausītāja, tā popularizējot gan konkrētos skaņdarbus, gan arī šādu, netradicionālo kameransambļa sastāvu.

NYX TRIO 10 gadu jubilejas koncertā “NYX. Veltījumi” Dubultu koncertzālē būs iespēja klausīties Imanta Zemzara, Jēkaba Nīmaņa,  Riharda Dubras, Agnetas Volkovas, Montas Vērmanes (Wermann), Jāņa Lūsēna un Aivara Kalēja kamermūzikas kompozīcijas.

Koncerts tiks  caurvīts ar stāstiem un sarunām – mūziķes atklās, ko komponisti teikuši par sava skaņdarba rašanos, kādi atgadījumi notikuši mēģinājumu procesa laikā, kā notiek interpretācijas meklējumu process, kas pieredzēts šajos desmit kopā spēlēšanas gados.

Ieeja koncertzālē uzrādot personu apliecinošu dokumentu un derīgu Covid-19 sertifikātu, vai ne agrāk, kā 48h līdz tam veiktu negatīvu Covid-19 testu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.